Na rynku dostępnych jest kilka rodzai lukru plastycznego. Każdy z nich ma inne właściwości i jest przystosowany do wykonania różnych dekoracji , począwszy od lukru na cieście, przez kwiaty czy figurki.
1. Rodzaje lukru
Uniwersalny lukier plastyczny inaczej marcepan jest najlepszy do obłożenia tortu . Po rozwałkowaniu i obłożeniu tortu powierzchnia lekko obsycha, co pozwala na jej ewentualne przyozdobienie lukrem królewskim. Natomiast w środku pozostaje miękka. Taki lukier rozwałkowujemy na grubość 4 mm.
Lukier
plastyczny do modelowania nie klei się, nadaje się do różnego rodzaju foremek
silikonowych. Jego zaleta jest możliwość rozwałkowania go do 1 mm.
Lukier
plastyczny do bukietów jest idealny do wykonania delikatnych, cukrowych płatków i
kwiatów. Jest bardzo plastyczny. Szybko zasycha utrzymując nadany
kształt. Dzięki swoim właściwościom umożliwia na bardzo cienkie wałkowanie,
dzięki czemu kwiaty wyglądają jeszcze wspanialej i naturalnie.
2. Składniki, dodatki
⦁ syrop glukozowy - uplastycznia lukier plastyczny , a także czekoladę
⦁ tłuszcz - dzięki niemu lukier staje się bardziej miękki
⦁ gliceryna - powoduje, że lukier zachowuje nadaną przez tłuszcz miękkość
⦁ CMC - pozwala także uplastycznić lukier, ale też powoduje, że dekoracje szybciej zachowają nadany kształt.
3. Barwienie
Do zabarwienia lukru plastycznego stosuje się barwniki w żelu, płynne lub sypkie. Jeśli mamy barwniki w proszku też uda nam się nimi zabarwić lukier, ale więcej czasu to zajmie. Barwniki w paście/ żelu są wydajniejsze i lepiej zabarwiają lukier.
Barwniki w proszku doskonale nadają się do barwienia gotowych już dekoracji z lukru np. kwiatów. Najpierw wysypujemy trochę barwnika na ściereczkę, potem nabieramy go małym, miękkim pędzelkiem. Trzeba pamiętać, że zawsze strzepujemy nadmiar barwnika z pędzelka (tak samo postępujemy przy malowaniu oczu cieniami co nie :))
Barwniki w proszku można także rozrabiać w odrobinie spirytusu lub wody i malować nim po powierzchni wykonanej dekoracji.
Natomiast barwniki w żelu (paście) są idealne, a w ręcz niezastąpione do zabarwiania białego lukru. Jego barwienie polega na zanurzeniu czubka wykałaczki w słoiczku z barwnikiem, a następnie wytarcie go o lukier i porządnym zagnieceniu. Zaletą tych barwników jest to , ze nie wpływają w żaden sposób na konsystencję lukru. Nie zmieniają koloru nawet po upieczeniu i nie pozostawiają chemicznego posmaku.
Barwniki w płynie nie nadają się do barwienia lukru plastycznego, ponieważ mogą go za bardzo rozrzedzić i wtedy lukier straci swoje właściwości.
Gotowe kolory lukrów jak najbardziej można ze sobą mieszać. A ciemne, intensywne kolory takie jak np. czerwony, czarny czy mocny granat lepiej kupić, ponieważ dla uzyskania takiego koloru potrzeba użyć strasznie dużej ilości barwnika a to się nie opłaca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz