poniedziałek, 19 października 2015

Lukier królewski (royal icing)Zbliża się do nas dużymi krokami Halloween. Postanowiłam zrobić za jego pomocą  oczy, które możemy później wykorzystać do dekoracji cupcakes lub ciasta, albo zrobić potworka z oczami. Będą fajną atrakcją dla dzieci, bo to one najczęściej się bawią. Lukier królewski jest  trwały, dość szybko zastyga, nadaje się bardzo misternych dekoracji. Jeśli obawiacie się surowych białek możecie użyć  białek sproszkowanych lub gotowych już mieszanek białka w proszku i cukru pudru. Używa się go do ozdabiania tortów, ciastek i amerykańskich cupcakes oraz do wykonywania dekoracji w formie jadalnych kwiatów, stojących figurek itp. Myślę, że taki pomysł się Wam spodoba.Składniki:
  •  1 białko jajka „L” (około 33g)
  •  150g cukru pudru
  • 1/4 łyżeczki soku z cytryny


Przygotowanie:

1. Białka oddzielić od żółtek z jednodniowym wyprzedzeniem. Przelać je do czystego, suchego naczynia, przykryć folią spożywczą i pozostawić w lodówce na całą noc. Dzięki temu białko się wzmocni.
2. Następnie białko wymieszać z cukrem i sokiem z cytryny. Jeśli potrzebujemy porcji do przygotowania wypełnień kształtów, dodajemy mniej cukru – lukier będzie rzadszy i chętniej rozpłynie się po powierzchni ciastka. Jeśli zaś chcemy zrobić obwódki to dodajemy więcej cukru pudru.
3. Składniki wymieszać łyżką,  aż masa stanie się gładka i nie będą widoczne żadne grudki. Gotowy lukier do drobnych, misternych dekoracji powinien być na tyle gęsty, tylko delikatnie zaginał się na szpatułce.
4. Gdy lukier mamy gotowy w malutką miseczkę odkładamy trochę lukru, który barwimy na czarno (będą to nasze źrenice do oczu). Przygotować blachę wyłożoną papierem do pieczenia. 
5. Biały lukier wycisnąć na blachę za pomocą rękawa cukierniczego zakończonego tylką o bardzo wąskiej końcówce, można też skorzystać z rożka zwiniętego z papieru do pieczenia (to są nasze gałki oczne). Gdy jest ich na tyle ile uważamy to przystępujemy do nakładania czarnego lukru na przygotowane białe kółka (ja robiłam to wykałaczką). I tak oto powstały nam oczy do potworków lub innych dekoracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz