sobota, 9 maja 2015

Makaroniki migdałowe z kremem czekoladowymMakaroniki  - bezowe ciasteczka migdałowe, które są teraz hitem ostatniego czasu. Są przyrządzane z białek jaj, cukru pudru i mielonych migdałów. Zamiast migdałów można do nich dodawać mielone orzechy laskowe, włoskie czy pistacje. Kombinacji jest wiele. 

Wywodzą się z Włoch i Francji. Już w XIII wieku w regionach upraw migdałów w Lombardii, Lotaryngii  pieczono ciastka z mielonych migdałów z dodatkiem miodu i białek jaj. Początkowo stanowiły pokarm biedaków, jednak z czasem zyskały uznanie wśród zamożniejszych grup ludności. W okresie odrodzenia znane i cenione były w całej Europie i w krajach arabskich. Obecnie we Włoszech każdy region posiada swój własny przepis na makaroniki i uznaje go za jedyny oryginalnySkładniki na ok. 28 sztuk:
  • 70 g białka
  • 100g mielonych migdałów
  • 170g cukru pudru (podzielonego na 35g i 135g)

Przygotowanie:

1. Białka powinny być przygotowane dzień wcześniej i pozostawione w kuchni na całą noc lub dzień, aby się zestarzały (nie chowamy ich do lodówki).
2. Następnego dnia białka włożyć do czystej, suchej miski i ubić na najwyższych obrotach przez 1 min. Później dodać do białek 35g cukru pudru i ubijać na średnich obrotach przez ok. 10 minut, aż piana będzie sztywna.
3. Po tym czasie dodać do piany w dwóch porcjach wymieszane mielone migdały z pozostałym cukrem pudrem i delikatnie mieszać łyżką do uzyskania jednolitej masy.
4. Masę przełożyć do worka foliowego z szeroką okrągłą tylką i wyciskać makaroniki na formę lub na papier do pieczenia*.
5. Po wyciśnięciu makaroników wszystkie blachy lekko stuknąć o blat, aby pozbyć się ewentualnego powietrza i pozostawić na 30-40 minut, aby utworzyła się skórka (jeśli po delikatnym dotknięciu palcem na powierzchni makaronika nie zostawia śladów to są gotowe do wstawienia do piekarnika). 
6. W czasie kiedy się makaroniki się suszą nastawić piekarnik do temp 130 ̊ C i piec 18-20 minut. Po tym czasie odstawić makaroniki do całkowitego wystygnięcia.


Krem:
  • 50 g czekolady mlecznej
  • 125g serka mascarpone

Przygotowanie:

1. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej, czyli w średnim garnku wlać wodę, a w mniejszym umieścić połamaną czekoladę, tak aby woda z większego garnka nie dotykała mniejszego. Gdy czekolada się roztopi poczekać chwilkę, aby przestygła i zmiksować ją z serkiem mascarpone. 
2. Przygotowany krem przełożyć do worka foliowego z okrągłą tylką i wyciskać go na jeden makaronik i przykrywając drugim. 


Przechowywanie:

Makaroniki bez nadzienia można przechowywać do 7 dni w szczelnym pojemniku lub do 2 dni w lodówce, można również zamrozić do 1 miesiąca. Po przełożeniu nadzieniem należy przechowywać je w lodówce - najlepsze są kolejnego dnia po przełożeniu. 

Smacznego !
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz